Den uživatelských dovedností

DUD neboli Den uživatelských dovedností (nebo také Děti učí děti) je projekt, který nastartovala a prvních jedenáct ročníků realizovala Mgr. Marie Štěpničková v kvartě v předmětu Informatika a výpočetní technika již od roku 2007 a je zakotven v ŠVP TRILOBIT.

Na základě aktuální významné události v regionu, v ČR nebo ve světě je stanoveno ústřední téma ročníku a tématické okruhy k danému tématu a studenti si sami vyberou, jaká tématika je jim blízká.

Studenti obvykle vypracují několik propojených webových stránek, jejichž obsah nebo i způsob vytvoření prezentují před svými spolužáky a pro zájemce z řad veřejnosti.

V letech 2019-23 kvartu vyučuje mgr. Lenka Škodová:

A byl tu konečně rok 2021-22, kdy náš DUD proběhl bez omezení. Protože minulý rok většina z nás strávila před obrazovkou počítače, zařadili jsme do našeho programu opět Kyberšikanu. Podívejte se na ukázky.

Na jaro 2021 jsme začali připravovat projekt Vesmír. Doufali jsme, že na rozdíl od minulého roku bude situace příznivější a vše se vrátí do známých kolejí. Nakonec se nám podařilo projekt odprezentovat, i když jen pro malé skupiny studentů, které se v sálu gymnázia střídaly. Podívejte se na ukázky.

Na jaře roku 2020 jsme byli připraveni s projektem Budoucnost seznámit naše studenty s technologiemi budoucnosti. Měli jsme připravené prezentace o využití dronů, bionických končetin, kryptoměn, o nových počítačových technologiích nebo o hybridních i elektrických autech. Bohužel, covid-19 nás zavřel doma, takže jsme si tento projekt odprezentovali na online hodinách během distanční výuky.

Ve školním roce 2018-19 má každou polovinu kvarty na IVT jiná vyučující. Mgr. Marie Štěpničková uspořádala prezentaci své poloviny třídy 9. 5. 2019 na téma etologie a ekologie (viz článek s odkazy na publikované práce). Mgr. Lenka Škodová se svou polovinou prezentovali 28. 5. 2019 s tématy Kyberšikana a další formy kybernetické agrese (viz článek s odkazy na publikované práce).

V roce 2018 realizovala DUD mgr. Lenka Škodová při stém výročí republiky (viz článek a galerie).

"Seznámit se s naší školou" v průřezu aktivit ze života školy jste se mohli 9. 6. 2017 (viz článek a galerie).

5. 5. 2016 se konal již 10. ročník DUD, tentokrát na téma "Sociální služby aneb Nikdy nevíš, kdy nás budeš potřebovat ..." (viz pozvánka)

V roce 2015 bylo inspirací výročí 750 let od první písemné zmínky o Berouně a související témata místní historie, školství a kultury (viz program s odkazy na publikované práce a článek).

Z DUD 2014 aneb Seznamte se s Izraelem vzešly i studentské práce do soutěže CEMACH (viz souhrnný článek a odkazy na publikované práce)

Jak přežít den jste se mohli kvartánů zeptat 3. 6. 2013 (viz souhrnný článek a odkazy na publikované práce).

Nosným tématem DUD 2012 byl projekt Beroun 2012 očima studenta kvartána (viz program).

Princip a prvky stolní hry Ekopolis rozebíraly příspěvky DUD v roce 2011 (viz program).

Sto let od založení gymnázia se v DUD odrazilo 16. 6. 2010 (viz článek a odkazy na publikované práce).

Problematika ochrany přírody a malá rodinná ekologie a ekonomie byla tématy DUD v roce 2009 (viz program).

Druhý ročník 4. 6. 2008 měl DUD biologicky vyhraněnější témata (viz pozvánka).

Poprvé se DUD konal 24. 5. 2007 (viz souhrnný článek).