V roce 2010 jsme oslavili 100 let od založení gymnázia v Berouně

Aktuality

Almanach byl napsán, přepsán, zkontrolován, vysázen, vytištěn, vyprodán a přečten. Nyní je též uvolněn ke stažení pro ty, na které se při prodeji nedostalo. Udělejte si radost a stáhněte si tento dárek ve formátu pdf (9,3MB) nebo jeho zip-archivu (7,5MB).

Zveřejňujeme celý soubor (pdf, 1.6MB) anketních příspěvků pro Almanach. Děkujeme všem, kteří do ankety přispěli.

Střípky z historie gymnázia posbírané studenty kvarty v rámci Dne uživatelských dovedností jsou přístupné ze seznamu na webu gymnázia.

Dopis uzavírající anketu příspěvků do Almanachu si přečtěte v článku na webu gymnázia.

Reportáž Lucie Zemanová, bývalé absolventky školy, dnes redaktorky Českého rozhlasu z 27. dubna 2010 najdete na http://www.rozhlas.cz/strednicechy/aktualne/_zprava/725718.

Historie

O historii založení gymnázia v Berouně a stavbě historické gymnaziální budovy napsal dva "příběhy" do almanachu vydaného k 90. výročí založení školy pracovník Okresního archivu v Berouně Mgr. Jiří Topinka (absolvent gymnázia 1988). Protože jsou napsány s literární elegancí a historickou pregnantností, dovolujeme si je zde použít jako historický dokument o vzniku gymnázia:

Otevření školy pro bývalé absolventy a širokou veřejnost

Nová budova školy v Talichově ulici bude otevřena v sobotu 25. září 2010 v době od 10:00 - 17:00 hodin:

• v sále bude připraven krátký kulturní program - začínat bude vždy v "celou" hodinu tedy v 10:00, v 11:00, atd., poslední pak v 16:00 hodin
  • připraveny budou informační bloky v odborných učebnách, prezentace výtvarných prací, fotografie a materiály z historie a současnosti školy
  • v nové výdejně obědů si budou moci návštěvníci zakoupit občerstvení a posedět se svými bývalými spolužáky
  • u příležitosti 100. výročí založení školy je vydán almanach
  • absolventům umožní vedení ZŠ na Wagnerově náměstí prohlídku historické budovy v době od 14,00 do 15,00 hodin

Almanach ke 100. výročí založení gymnázia

Příspěvky do almanachu

Příspěvky do almanachu můžete posílat v podobě krátkých odpovědí či vzpomínek na dále zveřejněné otázky. Naší snahou je zveřejnit co nejvíce příspěvků, proto si dovolujeme omezit délku Vašeho příspěvku na 100 slov na jednu odpověď. Škola si vyhrazuje právo v případě velkého zájmu některé vzpomínky, které se nepodaří publikovat v almanachu, pouze vystavit v prostorách školy dne 25. září 2010. Příspěvky zasílejte na e-mail: polednikova@gymberoun.cz s kontaktem na pisatele a maturitní ročník, popř. s fotografií.
Otázky pro absolventy:

1. Na kterého spolužáka/spolužačku nejčastěji vzpomínáte a proč?
  2. Ovlivnil některý učitel Vaše další studium a profesi? Dokázal byste vyjmenovat bez velkého přemýšlení 5 učitelů, kteří Vás učili?
  3. Vybaví se Vám legendární průpovídka – dnes „hláška“ – některého učitele?
  4. Říká se, že studium na střední škole jsou nejkrásnější léta života. Scházíte se stále se svými spolužáky? Zůstala Vám v Berouně milá místa z dob studia?
  5. Studentky i studenti gymnázia vždy sportovali, hráli na hudební nástroj, ochotničili, randili, chodili do hospody, za školu … A co vy?
  6. Rozhodl/a byste se znovu pro studium na Gymnáziu v Berouně? Doporučil byste ho svým dětem, vnukům, známým…?
  7. Vzpomenete si na nějaký matematický vzorec, fyzikální zákon, chemickou reakci, gramatickou poučku, báseň…? Byla ve Vašem životě chvíle, kdy jste něco z toho použil/a?

Prosba o pomoc s korekturou seznamů tříd

Vážení absolventi, pokud najdete ve jmenných seznamech uvedených v Almanachu k 90. výročí založení školy (pdf, 1,7MB) chyby, napište na polednikova@gymberoun.cz nebo lidinsky@gymberoun.cz.

„Gympl a rodinné tradice“

V almanachu k 90. výročí založení školy jsme uvedli pod názvem „Gympl a rodinné tradice“ klany babiček, dědečků, rodičů a dětí, kteří jsou absolventi berounského gymnázia. Pokud i Vaší rodině je studium na naší škole tradicí, kontaktujte nás na polednikova@gymberoun.cz s uvedením jmen a maturitních ročníků.