Gymnázium J.oachima Barranda, Beroun, Talichova 824
Talichova ulice 824, 266 01 Beroun / tel.: 311 623 435, 311 621 232, 799 542 877 / reditelna@gymberoun.cz / IČ: 47558407

Kreativní tvorba – silná „zbraň“ proti lockdownu

Aktivita na sociálních sítích se zdaleka nemusí redukovat jen na zábavu nebo sdílení selfies. Sociální sítě jsou prostorem, kde můžeme snadno začít experimentovat i s vlastní publicistickou činností a „obsah“ sdílet s mnohem širším publikem než mimo síť. Velkou výhodou je i to, že sítě nejsou nijak omezeny časem ani nařízeními, která třeba právě v současné době limitují osobní setkávání.

Přesně této příležitosti se chopila Tereza Povolná z oktávy a již nějakou dobu publikuje zajímavé podcasty. Než se však do jednoho z podcastů zaposloucháme, Terezu jsme trochu vyzpovídali…

Je tento tvůj podcast (v odkazu níže) tvým prvním dílem na síti?  

„Pár mých článků reflektující hlavně školství již vyšlo na internetovém deníku Ondřeje Neffa - Neviditelný pes. Mají úspěch i mezi mými vrstevníky, a to mě hodně těší…“

Jak se vůbec zrodil nápad posunout tvorbu i do oblasti podcastů?

„Nebudu lhát, rozhodně taky protože jsem se v nekončícím lockdownu trošku nudila a koukala, co bych tak mohla dělat, abych se zabavila. Úplně jednoduše - já samotná mám podcasty ráda a vyhledávám je. Proč jsem tedy začala natáčet svůj vlastní podcast s názvem „(Ne)dávno“? Zajímám se o moderní historii. Umět vyjádřit svůj názor a respektovat názor druhých je obrovsky důležitá dovednost.“

Co ti přijde na natáčení podcastů nejtěžší? 

„Možná se to nezdá, ale než vznikne kompletně jedna epizoda, uběhne hodně času. Vždy mám alespoň hrubě sepsaný scénář, dávám si hodně záležet na postprodukci - stopu stříhám, čistím od přeřeknutí, podkresluji hudbou, přidávám stopy hostů (někdy i s překladem),…, no, není to žádná brnkačka, ale moc mě to baví.“

Na co se můžeme těšit z tvé produkce příště?

„V tomto článku odkazujete na díl, kde jsem shrnula nejdůležitější a nejkontroverznější události roku 2020, od sochy Koněva, přes Navalného až po vakcínu. Hned další středu po něm vyšel díl, ve kterém můj kamarád Jura, vysokoškolák původem z Běloruska, popisuje nástrahy tamního totalitního režimu a protesty po „znovuzvolení“ A. Lukašenka do funkce. Třetí epizoda zůstala tématem u totality, tentokrát jsem se pustila do období normalizace v ČSSR. Na aukru jsem za dvacet korun pořídila „Poučení z krizového vývoje“ a posluchačům představila některé hrůzné pasáže o tzv. bratrské pomoci.“

Odkaz na Spotify: 

https://open.spotify.com/episode/16wfAfn6jQQP5oY8ZO3IjB?si=QugqSeISSL-GdSsLtbDarw 

Odkaz na Google Podcasts:

https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9hbmNob3IuZm0vcy80N2FhNWIzMC9wb2RjYXN0L3Jzcw/episode/MGI5YzM0YTktZjU1MS00MThlLTkyNGEtMTVlOGM4NGM5YTVh 

 

 

autor: prager / vloženo: led 29, 2021