Den s IVT

(Zbyněk Hamerník) V pátek 6. března proběhla v sále školy aktivita určená pro popularizaci informatiky. Vystoupení třiceti týmů ze všech tříd vyššího gymnázia pro ostatní spolužáky reflektovala témata probíraná v aktuálním školním roce v IVT.

Inspirací nám byly obdobné aktivity jiných předmětů (Den s fyzikou, Španělský den, Den uživatelských dovedností). Hlavním motivem je jednak oživit uvadající zájem o IT a zároveň posílit povědomí o IT jako celku zahrnujícím jak abstraktnější technologie a obecnější kompetence vyhledávané na trhu práce, tak specializované nástroje a s nimi související uživatelské dovednosti.

Den s IVT měl dvě části. Během prvních dvou vyučovacích hodin sledovali prváci a kvintáni vystoupení druháků a sextánů v tomto pořadí:

• Teorie ve výuce IVT
  • DÚ ve výuce IVT
  • Prostředí při výuce IVT
  • Historie GIMPu
  • GIMP – přehled příkladů
  • Praktická ukázka tónování barev v GIMPu
  • DÚ v GIMPu
  • Trápení uživatele s GIMPem
  • Srovnání digitálních a kinofilmových fotoaparátů
  • Výsledky průzkumu k době před 1989
  • Prezentace o HTML
  • W3schools
  • Ukázka editace HTML
  • Souhrn technologií z 2.r. IVT

Ve druhé části během třetí až páté vyučovací hodiny čekal druháky a sextány mix vystoupení. Nejprve prezentovali kvintáni a prváci ze skupin Adama Voldána vizualizovaná data v širších souvislostech na téma Modrozelená architektura, Židé v Berouně a mezikulturní programy ASF. Vystoupení byla zpestřena dvěma online kvízy připravenými studenty skupin Ivana Hynka. Poslední částí programu byly prezentace semináristů z nejvyšších dvou studijních ročníků v tomto pořadí:

• Ukázka cvičení v JS/Scratch (kvadratická rovnice)
  • Ukázka cvičení v JS (test pravoúhlého trojúhelníka)
  • Prostředí výuky
  • O GIMPu
  • Ukázka práce v GIMPu
  • Hodnocení v SIVT
  • Domácí úkoly

Pozitivním rysem všech vystoupení byla uvolněná atmosféra v celém sále a odpovědný přístup prezentujících studentů, kteří dokázali publikum zaujmout. Děkuji všem kolegům, kteří se podíleli na přípravě premiérového Dne s IVT.

autor: hamernik / vloženo: bře 10, 2020