Ledové pondělí

Motto: kdo mohl – bruslil kdo nemohl – litoval kdo litoval – přijde příště :-))

Pondělí, 14. listopadu 2005, vcelku normální všední den. Svátek má Sáva, což, pravda, není v našich končinách úplně běžné jméno. Připomíná mi jednu řeku a v ní šplouchající se ryby, dále můj oblíbený nápoj - „káva“, a pak ještě takové podivné slovo „sláva“. Což může být leccos. Sláva může být například vlastní jméno ale i jméno podstatné „SLÁVA“.
A to je to, oč tu běží – řečeno slovy klasika. Sláva ledu, sláva bruslím, sláva hokeji.
Pondělí, 14. listopadu 2005 lze směle nazvat „Ledovým pondělkem“. Myslím, že vedle „Velkého pátku“, „Zeleného čtvrtka“ a „Popeleční středy“, by se v kalendáři našeho gymnázia mohl usadit další svátek „Ledové pondělí“ . Zkrátka a dobře, ve středu 14.11. celá škola bruslila.
Od rána až do odpoledne se na zimním stadionu v Berouně vystřídali studenti od těch nejmenších až po ty nejstarší. Nesvazováni přílišným množstvím příkazů a pokynů si všichni plnými doušky užívali volnosti na ledě a radosti z pohybu. Zlatým vyvrcholením celého programu byl hokejový turnaj. Je naprosto úžasné vidět symbiózu těch, kterým je bruslení tak přirozené jako chůze, s těmi, kteří si na bruslích zas až tak jistí nejsou. Všechny dohromady spojil duch všech kolektivních her, bojovnost a sounáležitost k dresu (rozuměj
k třídě).
„Topol (mám rád topoly – jsou mi bližší než palmy) vítězství“ si nakonec pod vedením trenéra Jiřího Nikodýma odnesla 4.B, která hrála ve složení (A. Švec, O. Šnajdauf,
M. Bouda, J. Veselý, T. Neuvirt). Ve finále porazili septimu famózním rozdílem 8:1.
Když jsem odpoledne opouštěl stadion, zdálo se mi, že mě něco tlačí ven. Neodolal jsem
a ohlédl se. Byla to radost a dobrá nálada, jež se spolu se všemi valily ze stadionu.
A tak si lze jen přát, aby se „Ledové pondělí“ stalo trvalou a očekávanou součástí termínového kalendáře na našem gymnáziu. A když ne pondělí, tak třeba středa a když ne „ledová“, tak „plavecká“, „atletická“, „fotbalová“, „volejbalová“ a kdo ví jaká ještě.
Na závěr nemohu nepoděkovat (to je tedy obrat :-) kolegovi Ondrovi Novákovi, v jehož hlavě se zrodila dobrá myšlenka i způsob realizace a který nad celou akcí držel nenásilný
a veskrze pohodový dohled. A tak: „Sláva ledu, sláva bruslím, sláva hokeji“.
Sláva sportu a pohybu.
Zapsal I.Hynek (několik fotografií je ve fotogalerii)

autor: hynek / vloženo: lis 16, 2005