Prolog k Nobelově ceně za fyziku na našem gymnáziu!

Letošní Nobelovu cenu za fyziku získali podle očekávání za objev nové subatomární částice, takzvaného Higgsova bosonu, britský fyzik Peter Higgs a belgický vědec François Englert. Oznámila to Královská švédská akademie věd. Higgsův boson potvrzuje platnost současné teorie vzniku vesmíru a vysvětluje, jak získaly ostatní částice hmotnost – napsaly Lidové noviny 8. října 2013. Všichni zájemci o fyziku zpozorněli, všichni učitelé fyziky zajásali a studenti si (doufejme) řekli „o tom jsme už někdy slyšeli“. Bezpochyby si vzpomněli na zajímavou přednášku 25. září letošního roku v sále naší školy. S našimi studenty i učiteli diskutovali na téma Higgsův boson RNDr. Peter Kodyš, CSc. a doc. RNDr. Zdeněk Doležal, Dr. z Ústavu částicové a jaderné fyziky Matematicko - fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Oba vědci spolupracují s řadou odborných institucí v celém světě, zejména jsou součástí týmu CERNu, odborného pracoviště ve Švýcarsku, kde byla existence Higgsova bosonu potvrzena. Peter Higgs a François Englert by Nobelovu cenu nedostali bez podpory velkého týmu experimentálních fyziků, mezi něž patří i čeští vědci. Naše škola měla štěstí vyslechnout si dva z nich.

autor: polednikova / vloženo: říj 11, 2013