Teď už všichni víme, kdo to byl Otto Wichterle

(Mgr. Jitka Balašová) Před nedávnem se studenti třetích ročníků a septimy setkali v hodině ZSV při jedné aktivitě o významných osobnostech zemí EU se jménem Wichterle. Ne každý věděl, že to byl Čech, ne každý si toto jméno dokázal spojit s nějakou konkrétní činností. Dnes už je tomu jinak.

V úterý 13. června jsme v sále školy přivítali Tomáše Kudrnu, bývalého studenta našeho gymnázia (mat. ročník 1993). Tento dokumentarista natočil v roce 2006 film o prof. Ottu Wichterlovi, vynálezci měkkých kontaktních čoček. Nejprve jsme film shlédli, pak jsme besedovali s jeho režisérem a scénáristou v jedné osobě. Dotazy měli nejenom studenti, ale i pedagogové. Tomáš ochotně odpovídal, vysvětloval, zavzpomínal na studentská léta a sám se i ptal. Mluvilo se o dokumentu „Wichterle“, o průběhu jeho natáčení, o financování tohoto projektu, o vědci a jeho rodině, o tom, co v dokumentu nebylo. Mluvilo se i o další tvorbě Tomáše Kudrny, o tom, co už natočil, o jeho současné práci, o dokumentární tvorbě obecně… S potěšením můžeme oznámit, že jeho návštěva u nás nebyla poslední. Tomáš slíbil, že se k nám na podzim vrátí a opět podebatujeme o některém z jeho dokumentů na politické nebo sociální téma.

autor: admin / vloženo: čen 14, 2012