Debatní soutěž 'Cestou do parlamentu' 2007

Na Gymnáziu J. Barranda se stala tradicí účast studentů na soutěži "Cestou do parlamentu". Je to soutěž, která do České republiky přicestovala z Holandska. Tamní studenti však soutěží před televizními kamerami a svým uměním kultivovaně debatovat "nastavují zrcadlo" všem profesionálním mluvčím, politiky nevyjímaje... Sexta našeho gymnázia soutěžila v Praze. V zadním traktu jednoho z domů na Václavském náměstí, bez přítomnosti televizních kamer. Ve středočeském kole postoupila do semifinále a Tadeáš Peták byl vyhlášen jedním ze tří nejlepších debatérů. V semifinále bylo družstvo sexty vyřazeno pozdějším vítězem, týmem Brandýsa nad Labem.

Soutěž "Cestou do parlamentu" je výjimečná tím, že se jí účastníme nejen pro co nejlepší umístění (v ideálním případě pro vítězství), ale hlavně proto, že se v ní všichni naučí kultivované diskusi, vznášení nejvhodnějších argumentů, respektování soupeře. Toto umění chybí mnoha dospělým. A tady se mu učí studenti už na střední škole! Je to soutěž, kde vlastně není poražených.
Soutěž organizuje společnost "Agora Central Europe", která sama zabezpečuje během února proškolení všech soutěžících přímo ve školách. Pro každé kolo jsou dva týdny před vlastní soutěží zveřejněna témata. Je tedy relativně dost času "trénovat" jak techniku mluvených projevů, tak obsahovou stránku diskusí.
Pokud vás zajímají témata, která byla vylosována pro "naše" pražské kolo, tady jsou:

1. kolo:
Na vysokých školách by mělo být zavedeno školné
/forma debaty: lidový parlament - každý z desetičlenného družstva hájí svůj vlasní názor/

Stát by měl poskytnout připojení k internetu na svém území zdarma
/forma debaty: dva na dva - s pevně stanovenými rolemi
Tadeáš Peták a Jakub Hybš hájili pozici NE/

V EU by mělo být zakázáno nosit symboly víry na veřejnosti
/forma: debata s pevně stanovenými rolemi - hájili jsme pozici ANO/

2. kolo:
ČR by měla usilovat o pořádání Olympijských her
/forma debaty: lidový parlament/

Dětské domovy by měly být zrušeny a děti dány do péče jen placeným pěstounům
/forma debaty: dva na dva - hájili jsme pozici ANO ...a brandýská protihráčka nás systematicky drtila!/

Evropská unie by měla zamezit hospodářské spolupráci se státy, které porušují lidská práva
/forma: debata s pevně stanovenými rolemi - hájili jsme pozici ANO ... je přetěžké vyargumentovat/

V nelehké konkurenci osmi družstev ze Středočeského kraje za naši školu bojovali:
Jakub Hybš, Kristýna Onderková, Anna Marková, Daniel Chabr, Nela Pilbauerová, Tadeáš Peták, Pavlína Krbcová, Lucie Hankeová, Petr Šádek, Alena Bulvasová, náhradnicemi, "nosičkami vody" a psychickou oporou byly Lucie Holečková, Alžběta Táborská a Veronika Nejedlová. Díky všem.

autor: polednikova / vloženo: dub 17, 2007