TÝDEN VĚDY A TECHNIKY AKADEMIE VĚD ČR

(Kristýna Onderková) V úterý 4. 11. 2008 a ve čtvrtek 6. 11. 2008 jsme se společně s biologickým seminářem zúčastnili dnů otevřených dveří ústavů Akademie věd ČR, nejrozsáhlejšího vědeckého festivalu v České republice. Odborné přednášky se konaly nejen v Praze, ale i v Českých Budějovicích, Brně, Hradci Králové, Ostravě a Plzni.

Naše paní profesorky biologie a chemie RNDr. Hana Jungmanová a RNDr. Stanislava Pojerová pro nás vybraly dvě přednášky pořádané v úterý a čtvrteční otevřené dveře.

4. 11. Knihovna AV ČR na Mariánském náměstí v Praze

SIR ARCHIBALD GARROD BY SE DIVIL – DĚDIČNÉ METABOLICKÉ PORUCHY
Přednášející: doc. MUDr. Viktor Kožich, Ph.D., 1. lékařská fakulta UK

Dědičné metabolické poruchy (DMP) jsou skupinou několika stovek genetických onemocnění s odhadovaným výskytem nejméně 1 : 1000 novorozenců. DMP jsou prototypem genetických onemocnění, pro než existuje léčba a které lze vyhledávat ještě před nástupem příznaku v novorozeneckém období. V letošním roce uplyne právě 100 let od chvíle, kdy Sir Archibald Garrod popsal pět prvních DMP.

- Sir Archibald Garrod (1857 - 1936)
  - otec slavný lékař
 - zajímá se o chemickou individualitu (podmíněná geny), poruchy individuality - DMP
 - začal analyzovat moč chemicky
- nemoc ALKAPTONURIE
 - vzácné onemocnění, výskyt 1 : 1 000 000, nejčastěji v horských oblastech na Slovensku
 - příznaky: tmavé ušní boltce, prsty, skvrna v oku, moč po nějaké době tmavne,
artróza, postižené meziobratlové ploténky
 - první nemocný mumie Harwa 1 500 př. n. l.
 - dosavadní léčba neúčinná, od r. 2003 testování nové léčby proti hromadění hemogentisové kyseliny
- nemoc CYSTENURIE
 - příznaky: cystic oxid v močovém měchýři, v ledvinách – tvorba ledvinových kamenů
  - léčba penicilinem, pitným režimem, dnes zvýšení rozpustnosti (látka thiola)
  - výskyt 1 : 10 000
 - r. 1908 5 DMP, 1958 40 – 50 DMP, dnes až 500 DMP
 - příznaky: specifické (zápach, barva moči)
nespecifické (koma, PMR, dysmorfie, hepatopathie, myopathie)
 - léčba: 1. kauzální (odstranění příčiny)
2. ovlivnění dráhy (postupu) nemoci

Přednáška byla velice zajímavá, dobře zpracovaná prezentace, výklad byl místy hodně odborný, ale všemu se dalo porozumět se znalostmi studenta maturitního ročníku.

OD MODELOVÝCH ORGANISMŮ K ČLOVĚKU: BIOLOGIE A MEDICÍNA V RYCHLE SE ROZVÍJEJÍCÍM SVĚTĚ TECHNOLOGIÍ
Přednášející: MUDr. Zdeněk Kostrouch, CSc., 1. lékařská fakulta UK

Moderní biologický a lékařský výzkum se v současné době dramaticky mění. Redukcionistický výzkum přináší nebývalé množství dat. Detailní výzkum vybraných zástupců živých organismů a informatická analýza takto získaných dat umožňují odhalovat nové vzájemné vztahy a obecně platné biologické principy. Lékařský výzkum a praxe jsou součástí této komplexní integrované biologie.

- internet: využití v současné medicíně, biologii, zrychlení komunikace, společné databáze propojující světový výzkum
- historie: biologie před klonováním, cílené klonování, po klonování (znalost genomů)
- Caenohabdotis elegance – příběh jednoho organismu

Tato přednáška pro nás nebyla tolik zajímavá díky stylu prezentace a komunikace přednášejícího. Téma nás zaujalo, ale přednášející nebyl připraven na středoškolské publikum, jeho výklad byl na naše znalosti moc odborný.

6. 11. Ústav experimentální botaniky AV ČR v Praze - Dejvicích

Laboratoř stresové fyziologie
- faktory stresu rostlin: abiotické (zima, horko, sucho, salinita)
biotické (interakce s ostatními živými organismy)
- společný faktor: oxidační stres

Fotosyntéza
- měření rychlosti (příjem CO2) – listová komora – rozdíl CO2 při vstupu a výstupu
- je třeba zajistit stále podmínky (teplo, světlo, čerstvý vzduch)
- měří se i dýchání a výdej vodní páry
- fotosyntetické pigmenty: chlorofyly A, B, karotenoidy(beta karoten – jako provitamin A), funkce: shluky bílkovin, světlosběrná funkce
- na stres reaguje rostlina snížením fotosyntetické aktivity – hromadění energie – vyzařování ve formě tepla – nevznikají vysoce reaktivní formy O2
- metoda chromatografie

Mikroskopovaní místnost
- příklad práce: infikování tabákové rostliny virem brambor
- autofluorescence: metoda zviditelňování chlorofylů
- další metody: barvení listů – sledování

Virologická laboratoř
- zkoumání proteinů, genetické inženýrství

Laboratoř patofyziologie rostlin
- proti chorobám rostlin: a) chemická ochrana – narušování půdního systému
b) „očkování“ rostlin

- také zde probíhá zkoumání rostlin z lékařského hlediska – léky proti rakovině, …
- genetické pokusy – opravy DNA (místo zvířat se studují rostliny)

Ne každý den mají studenti možnost podívat se, jak vypadá biologie v praxi, a proto se nám tento den otevřených dveří líbil a obohatil nás o nové poznatky.

Tuto unikátní akci všem vřele doporučujeme a doufáme, že se návštěvy Týdne vědy stanou pro naši školu tradicí.

autor: admin / vloženo: lis 16, 2008