3. místo naší školy v závodě dračích lodí pro střední školy a gymnázia Středočeského kraje 2008

Ve středu 11.června 2008 se uskutečnil druhý ročník závodu dračích lodí pro středoškoláky Středočeského kraje. Naše škola jela obhajovat loňské prvenství. Konkurence byla však mnohem větší! Po loňských dvanácti týmech bylo závodní pole rozšířeno na osmnáct a zejména „polabská“ družstva nenechávala nikoho na pochybách, že v jejich posádkách sedí zkušení vodáci, kteří jedou „na vítězství“. Naši se nenechali zaskočit a po tuhém boji obsadili 3. místo za „polabskými“ družstvy Gymnázia Nymburk a Poděbrady !!!

Blahopřejeme družstvu ve složení:

Veronika Kadlecová (2.B), Barbora Jonášová (6.S), Zuzana Vávrová, Lucie Hankeová, Lucie Holečková (7.S), Barbora Stejskalová (4.A), Michal Šuhájek, Václav Nejedlý, Michal Petrbok, David Novotný, (2.B), Jakub Hybš, Martin Píša, Tadeáš Peták, David Randák (7.S), Luděk Brumovský, Karel Endršt, Boris Šebesta, Ladislav Tíkal (3,.A) Matěj Maivald (4.K), Matěj Hošek (8.O)  a náhradníci Rostislav Voldán (2.B),  Nela Pilbauerová (7.S). Družstvo vedl Mgr. Ondřej Novák. Ve fotogalerii najdete fotografie Pavla Matouška (7.S)

Dračí lodě a pádlování na nich na 2 tisíce let starou tradici v Číně. V roce 1976 se uskutečnil první moderní dračí festival v Hongkongu. V současné době se této vodní disciplíně věnuje na 50 miliónů sportovců z 50 zemí. Naši závodníci patří ke světové špičce. Poslední ME se konalo v Praze!

A ještě několik technických údajů: Dračí loď je 12,5 m dlouhá a váží 250 kg. Cena lodě s výbavou se pohybuje dle typu v rozmezí 180 – 220 000 Kč. Lodě jsou vyzdobeny různými vyřezávanými hlavami draka. Může na nich pádlovat 20 členů posádka  (pro soutěž středoškoláků bylo stanoveno minimálně 6 dívek, které do počtu dvaceti doplnili chlapci). Loď řídí vzadu stojící kormidelník a rytmus udává vpředu sedící bubeník. Závod na dračích lodí je týmovým sportem, o výsledku rozhoduje souhra všech členů posádky a snaha o co nejlepší výsledek!

11. června proběhl závod v Praze v Malé Chuchli na trati dlouhé 200 m. Každá posádka absolvovala dvě rozjížďky. Součet dosažených časů pak určil základní průběžné pořadí. Třetí jízda byla rozhodující a určila definitivní pořadí lodí na výsledkové listině i na pomyslných stupních vítězů.

Děkujeme všem za výbornou reprezentaci školy!

autor: admin / vloženo: čen 16, 2008