Gymnázium J.oachima Barranda, Beroun, Talichova 824
Talichova ulice 824, 266 01 Beroun / tel.: 311 623 435, 311 621 232, 799 542 877 / reditelna@gymberoun.cz / IČ: 47558407

Přivezly si zlato a bronz

Tříčlenné družstvo - Marie Hejnarová a Bára Stýblová z kvinty a Klára Stýblová z tercie - se ve dnech 19. - 21. 9. 2014 zúčastnilo krajského kola 18. ročníku Ekologické olympiády s nelehkým ústředním tématem – Geologické dědictví České republiky. Mezi ostřílenými matadory soutěže z jednotlivých okresů kraje tvořila děvčata jednoznačně družstvo s nejmenším věkovým průměrem a nejmenšími zkušenostmi s takovou soutěží. Jenže jejich zájem o přírodu, pečlivá a systematická příprava vedly na stupně vítězů. Jejich třetí místo – tedy v nadpisu avizovaný bronz – bylo překvapení nejen pro ně…A jak to je s tím zlatem? Čtěte dál.

Ve dvou soutěžních dnech zvládnout tolik práce! Představte si, že první den od 9 do 14.30 pracujete na dvou praktických úkolech, jejichž splnění obhajujete po 15 hodině v desetiminutovém výstupu před skupinou porotců. Okamžitě následuje test se 120 otázkami, na které máte necelou hodinu. A ještě si nestačíte vydechnout a jste konfrontováni se 120 položkami z poznávačky živé i neživé přírody – s minerály, horninami, houbami, rostlinami, živočichy – zkamenělými v dávných dobách i těmi současnými. A to vše je doplněno o hlasy obojživelníků, ptáků a savců…A opět máte jen 3600 vteřin…
Večer je možnost vyslechnout přednášku o dolování zlata v blízkém okolí Vlašimi – ani u té děvčata nechyběla.
A druhý den se z teorie o dolování zlata najednou stává praxe – třetí praktický úkol je totiž o tom jak vyrýžovat z dodaného substrátu třikrát tři zlatinky – tedy po kolena ve vodě v řece Blanici, s pravou rýžovací pánví…. A to napětí, jestli se po namáhavém desetiminutovém kroužení nádobou (kvůli odplavení písku), setřásání materiálu (aby zlato propadlo do špičky rýžovací pánve) a tak pořád dokola, v posledním rozhrnutí zbylých zrnek písku zaleskne tolik chtěné zlato – Au, je tam? Nebo se mi to – Au – jenom zdálo? Nezdálo – a třesoucími prsty nabíráte zlatinku za zlatinkou a schováváte je do zkumavky k posouzení u hlavního zlatokopa. Tři zlatinky pro Klárku, tři zlatinky pro Marušku a nakonec tři zlatinky pro Barunku – děvčata byla jedním ze dvou týmů, který z dodaného materiálu vyrýžoval všechno, co měl. A neztratil ani jednu zlatinku. Zkumavky se zlatou trofejí byly vedle bodů za odvedenou práci dárkem od organizátorů ekolympiády.
Ekologická olympiáda má v ČR dlouholetou tradici. Je organizována Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) s podporou MŠMT. Letos ji pomohli sponzorovat Středočeský kraj, Lesy ČR, Město Vlašim, CHKO Blaník a ALBI Česká republika a. s.. Více o Ekologické olympiádě a EKOCENTRU ve Vlašimi na http://www.podblanickeekocentrum.cz/cs/ekologicka-olympiada.

Ekologická olympiáda 2014/2015 – napsala Marie Hejnarová
Úžasnou zkušeností a obohacením o nové informace z oborů ekologie a geologie byla ekologická olympiáda. Ta začínala ubytováním týmů přímo na půdě Ekocentra ve Vlašimi ve čtvrtek odpoledne a končila vyhlašováním výsledků, které zasahovalo do dopoledních hodin slunečné soboty. Všech jedenáct týmů ze středočeského kraje bylo otestováno, jak dokáží využít své znalosti v praxi a také jejich schopnost týmové práce. V nesoutěžním čase mohli studenti nahlédnout do paraZOO, jejíž dominantou je vydra říční nebo rys ostrovid. Celá akce byla doprovázena přátelskou atmosférou, kterou zajišťovala mimo jiné i práce v týmu. Hezkým zakončením bylo také naše překvapivě dobré umístění, které jsme opravdu ani jedna z nás nečekala. Těším se na příští ročník. Doufám, že se úroveň této akce zachová i do dalších kol.

Ve čtvrtek 19. 9. jsme jely na Ekologickou olympiádu – napsala Bára Stýblová
Téma bylo geologie ČR, tak jsme nevěděly, co máme čekat. Kromě testu a poznávačky jsme musely splnit ještě praktické úkoly. Jedním z nich byla štafeta v rýžování zlata. Každý člen týmu narýžoval co nejvíce zlatinek ze svého kelímku za co nejkratší čas. Pánev jsme si předávaly jako štafetový kolík a snažily se najít milimetrové zlatinky. Vše probíhalo ráno v řece Blanici. I přestože byla voda, ve které jsme stály bosy, opravdu studená, tak jsme si to náramně užily. Díky vzájemné spolupráci jsme rychle našly všechny zlatinky a umístily se tak na 2. místě v tomto úkolu. Celkově jsme v krajském kole Ekologické olympiády skončily třetí. Domů jsme si kromě narýžovaného zlata odvezly spoustu krásných cen a hlavně zážitků. Příští rok pojedeme znovu!

Dne 18.9. jsme jeli na ekologickou olympiádu – napsala Klára Stýblová
Ubytovany jsme byly ve vlašimském Ekocentru, kde je i ParaZOO. Do té jsme bohužel ve čtvrtek nesměly, protože v ní byla připravená poznávačka. Soutěž začala až další den ráno, kdy se všechna družstva shromáždila v sále. Tam nám organizátoři zadali první praktický úkol: najít ve městě konkrétní místa a poznávat z jakého kamene jsou. Další část úkolu bylo udělat quest. Guest je taková hra, ve které se chodí po městě a odpovídá na připravené otázky, odpovědi nakonec vedou k odhalení tajenky. Po splnění úkolů jsme před porotou obhajovaly své výsledky. Po té jsme psaly test a poznávaly rostliny, zvířata a kameny. Tento den byl velmi náročný ale zábavný. V sobotu jsme měly druhý praktický úkol, rýžování zlata. Pak jsme čekaly na vyhlášení výsledků. Skončily jsme jako třetí a dostaly spoustu hezkých cen. Ekologická olympiáda mě opravdu bavila a příští rok bych chtěla jet znovu.

Děkuji organizátorům krajského kola letošní olympiády. Vnímala jsem vysokou organizační připravenost, milý a laskavý přístup ke všem zúčastněným – studentům i učitelům a nadšení, se kterým všichni do akce vstupovali.

autor: stepnickova / vloženo: zář 21, 2014