Historici vybojovali 13. místo v celostátní soutěži „ Od diktatury k diktatuře“ (1945 -1948)

Ve čtvrtek 24. 11. 2016 se konalo celostátní kolo dějepisné soutěže organizované chebským gymnáziem. Zúčastnilo se 75 gymnázií nejen z České republiky, ale i ze Slovenska. A naše tříčlenné družstvo ve složení Martina Kopecká (3. B), Petr Pohl (3. B) a Jan Archman (4. A) vybojovalo 13. místo. Možná, že se někomu zdá, že to úspěch není, ale to skutečně netuší, co taková dějepisná soutěž obnáší.

Za 25 let konání této soutěže se z ní stala jednoznačně nejprestižnější soutěž mladých historiků na našem území, vždyť už jenom dostat se do chebského finále znamená projít hustým sítem krajských kol, jichž se v jednotlivých krajích zúčastní přes 250 gymnázií. Znamená to hodiny studia historické literatury, vstřebávat do sebe neskutečné množství informací a faktů.

Význam soutěže podtrhují i významní hosté, letos poctila svou návštěvou účastníky soutěže i ministryně školství Kateřina Valachová. Ale pro studenty byly většími magnety osobnosti jako hokejová legenda, brankář Dominik Hašek, RNDr. Jiří Grygar, CSc. astrofyzik fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, kardiolog a chirurg prof. MUDr.Jan Pirk, Dr.Sc., investigativní novinář Stanislav Mottl.  Každoročně se klání zúčastňuji i přední čeští i slovenští historici.

Za námahu a píli byli všichni soutěžící odměněni hodnotnými knižními publikacemi, i když nestanuli „na bedně“, a já jim děkuji za pěknou reprezentaci naší školy.

autor: benesova / vloženo: lis 26, 2016