ZŠ Závodí

O výstavbě školní budovy na Závodí bylo rozhodnuto v roce 1907, neboť v tehdejší době se v Berouně prudce rozvíjel průmysl, přibývalo obyvatel a s nimi i dětí.

Roku 1908 byla zahájena výstavba školní budovy a vyučování začalo o rok později. Tehdejší budova byla jednopatrová, nacházelo se v ní pět tříd a patřilo k ní pěkné hřiště.

V roce 1933 proběhla přístavba druhého patra školy. V době 2. světové války převzala školní budovu pražská firma Triola, vyrábějící prádlo. Ta si v přízemí zřídila své prostory a v prvním a druhém patře se vyučovalo.

V dubnu 1945 byla budova poškozena při náletu na Beroun, který uskutečňovalo spojenecké letectvo. Před vchod do školního dvora dopadla puma, kde vyryla hluboký příkop. Byl pobořen zděný plot u školy, rozbity rámy oken a okenní skla se vysypala. Z lidí, kteří se ve škole nacházeli, naštěstí nebyl nikdo zraněn.

Ve roce 1961 byla v budově zřízena devítiletá škola pod názvem 4. ZDŠ Beroun.

Jelikož byla budova školy příliš malá, vyučovalo se na směny a začalo se uvažovat o další přístavbě školy. V roce 1983 byla zahájena rozsáhlá přístavba nové budovy, v níž se nacházelo pět velkých světlých učeben, nová sborovna a prostorná jídelna. Roku 1996 byly zahájeny práce na střešní vestavbě, díky které škola získala moderně zařízenou učebnu jazyků, učebnu práce na počítačích a dvě prostorné herny pro školní družinu.

V roce 2003 získala škola právní subjektivitu jako příspěvková organizace města a také název Základní škola, Beroun – Závodí.

V současné době je postupně modernizována, počet tříd se rozrostl na 15 a školu navštěvuje 380 žáků nejen z Berouna, ale i z jeho okolí.