Jungmannova ZŠ


První farní škola v Berouně vznikla již ve 13.století při tehdejším minoritském klášteře a roku 1567 se začala stavět nová budova u farního kostela, která je dnes také součástí Jungmannovy základní školy.















Až do roku 1640 působili na farní škole vždy jeden školní mistr nebo kantor a jeden školní pomocník. Větších změn k lepšímu se škola dočkala teprve za vlády Marie Terezie a Josefa II.

Roku 1772 bylo povoleno zřídit v Berouně normální školu, také bylo povoleno, aby na této škole vyučovali kněží z řádu piaristů s podmínkou, že vyučování bude probíhat v německém jazyce.

Berounská občanka Lidmila Rudolfová odkázala této škole své jmění 16 000 zlatých a dům na Plzeňském předměstí.

Vedli ji piaristé až do roku 1869 a právě od tohoto data se počítá školní výročí, neboť škola přešla pod správu obce a v roce 1870 dostala název Škola obecná.

Roku 1884 vystavěla obec velkou dvoupatrovou budovu vedle rezidence piaristů na Plzeňském předměstí. Byla zde umístěna jak škola obecná tak i měšťanská.

Podoba školy prošla za celá dlouhá léta řadou změn a za zmínku jistě stojí, že škola ne vždy sloužila pouze k výuce žáků. Za první světové války byla totiž budova obsazena ruskou armádou.

Budovy školy však během let chátraly a bylo nutné je opravit. V roce 1970 proběhla velmi necitlivá modernizace školy. Byla oklepána původní omítka, vsazena nová kovová okna a dveře. Vzhled sice omšelých, ale jinak krásných budov byl naprosto změněn.

Od roku 1992 nese škola ve svém názvu jméno významného jazykovědce Josefa Jungmanna, který ji v letech 1785-1787 navštěvoval.