Druhá světová válka v Berouně

Karolína Špetová a Anna Votrubová

Beroun před válkou Počátek války Druhá světová válka Konec války

Počátek války

V září a říjnu (1938) začali Beroun zaplavovat uprchlíci z pohraničí, koncem září se sem dostávali skupiny německých antifašistů, Židů, komunistů i Čechů. Jen velmi obtížně se tento příliv zvládal, protože šlo o 1000 lidí. Byla nově ustanovená vládní instituce, která se jmenovala Národní pomoc a začala pracovat v Berouně na podzim 1938. Opatřovala uprchlíkům ošacení, potraviny a léky.

Zastupitelstvo města se sešlo naposledy 18. ledna 1939 a poté bylo rozpuštěno. V noci na 18. února 1939 došlo na první útoky na berounské Židy a koncem února odjel jeden z posledních transportů do Británie. Rušily se uprchlické tábory zřízené v sokolovně a několika hostincích. Ještě v březnu se zde nacházelo 56 dělníků ze Sudet (v hostinci U Litavy), kteří později skončili v koncentračním táboře.

Brzy ráno 15. března 1939 vpadla německá třetí armáda ze tří stran přes hranice. Do Berouna se dostala během dopoledne, ale pokračovala dále směrem na Prahu. Následujícího dne, kdy Hitler podepsal výnos o zřízení Protektorátu Čechy a Morava, dorazily do města hlavní německé síly a obsadily klíčové pozice, především kasárny. Předání objektu proběhlo formálně a okupanty zaujala Duslova vila, kde zřídili německý správní úřad vykonávající kontrolu nad okresy a obcemi ve svém obvodu, ale již 22. dubna ji přesunuli do Kladna i s pobočkou gestapa. V Berouně působilo jen několik málo vyloženě německých institucí, protože pobočka nacistické strany NSDAP a SAP si vybraly za své sídlo Králův Dvůr.


Použitá literatura: Beroun - Dějiny českých měst (NAKLADATELSTVÍ LIDOVÉ NOVINY), Beroun - Zmizelé Čechy (Miloš Garkisch), Závodí (Rudolf Kadeřábek)