Příroda

Zpět na úvodní stránku

Památky

Jeruzalém

Proporce Starého Města a jeho dnes nám známé hranice mají své kořeny až v období Osmanské říše, ačkoli mnohá obvyklá místa pocházejí z mnohem starších dob. Až ke konci Osmanské říše, v druhé polovině 19. století, se začal Jeruzalém zvětšovat a rozšiřovat za hranice Starého Města do oblasti nazývané „Nové Město“, které dnes tvoří většinu města. Městská část uvnitř hradeb pak dostala jméno „Staré Město“. V První arabsko-izraelské válce získalo kontrolu nad Starým Městem Jordánsko a veškeré židovské obyvatelstvo bylo z města evakuováno. Izrael ovládal jen západní část Nového Města. Jordánská vláda pak pokračovala až do obsazení Západního břehu, který zahrnoval i východní Jeruzalém spolu se Starým Městem, izraelským vojskem v Šestidenní válce roku 1967. Jeruzalém tak byl sjednocen a uzákoněn jako hlavní město Izraele. OSN však tento zákon neuznalo a prohlásilo jej za okupační - toto prohlášení však izraelská vláda odmítá. Brzy započala také obnova židovské čtvrti ve Starém Městě.

Tel-Aviv

Město Tel-Aviv bylo založeno v roce 1909 a rozvíjelo se jako hlavní město, v době kdy byla Palestina pod britským mandátem. Tzv. Bílé město bylo postaveno mezi lety 1930-50 podle návrhu Sira Patrika Geddese a odráží se v něm moderní principy urbanistiky. Budovy Bílého města navrhovali architekti, kteří vystudovali v Evropě a pak emigrovali do Izraele. Vytvořili vynikající architektonický celek Moderního hnutí, architektonického proudu, který dominoval Evropě v 20.-30. letech a implantovali jeho principy v novém kulturním kontextu.

Akkon

Izraelské přístavní město Akkon ležící nedaleko Haify je neustále obydleno od doby Féničanů. Současné město je příkladem opevněného města z doby osmanské v 18.-19. století s citadelami, mešitami a lázněmi. Pod i nad úrovní dnešních ulic se nachází zbytky křižáckého města z období od roku 1104-1291, které nám nabízí pohled na půdorys a zbytky budov hlavního města křižáckého království.

Zpět na úvodní stránku