Jungmannova základní škola
Školství v Berouně      Gymnázium Joachima Barranda       Galerie       Mapa

Jungmannova základní škola v Berouně je škola úplná a poskytuje základní vzdělání od 1. do 9. ročníku.
Škola je zaměřena zejména na výuku jazyků. Rozšířená výuka jazyků probíhá na škole od roku 1988. V posledních letech se rovněž klade větší důraz na výuku informatiky.
Škola leží v centru města a její dostupnost je velmi dobrá.

Historie
Jungmannova základní škola sehrála v minulosti v rozvoji školství v Berouně velkou roli. Byla označena za takzvanou normální školu, která měla být vzorem pro ostatní školy.
Styl výuky v minulosti zde popsal hudlický rodák Josef Jungmann, který si stěžoval zejména na nesmyslné učení se nazpaměť všelijakých textů.
Od roku 1809 se stal hlavním cílem školy naučit žáky dokonalejšímu českému mluvnictví, počtům zlomkovým a důkladnější znalosti němčiny a stále pod vedením piaristů až do roku 1869. Po tomto období škola získala název obecná škola a od tohoto data se počítá její výročí.
Od roku 1992 škola nese ve svém názvu jméno právě Josefa Jungmanna. Budova školy v roce 1997 prošla zásadní rekostrukcí a nyní může žákům nabídnout kvalitnější a příjemnější studium.

Vytvořil Daniel Kubišta, Matěj Blín