logo logo logo logo logo

Medvědi v Berouně

Medvěd je symbol města Berouna již od nepaměti. I název města má s medvědem něco společného - medvěd je německy Bär a švýcarské město Bern má ve svém znaku také medvěda. Město má medvěda ve svém znaku i vlajce.


Medvěd hnědý

V roce 2000 byli do města nastěhováni medvědi hnědí sídlící jako turistická atrakce na Městské hoře. Tito medvědi jmenující se Vojta, Kuba a Matěj se narodili 13.1.2000 v Českém Krumlově. V Berounském medvědáriu se zabydleli v říjnu, předtím s nimi byl natáčen večerníček Méďové.

medove

V jejich prostorném výběhu (přibližně 80x30 m) je pro ně vybudováno mnoho atrakcí, avšak medvědi nejraději spí. V přilehlé budově mají každý svoji vlastní ložnici a chovatel zde má také uschováno krmivo. Aby medvědi nepoškodili stromy v jejich výběhu, jsou stromy chráněny elektrickým ohradníkem a medvědi mají dovolen přístup jen k jednomu vybranému stromu, který mohou škrábat dle své libost. Chov této šelmy není pro město levná záležitost, krom krmení musí platit také ošetřovatele, elektřinu, veterináře a vodu, což město příjde na více než milion korun ročně.

Návštěvníky jistě potěší, že u medvědária je stánek s občerstvením a dětské hřiště. Nedaleko je též rozhledna, odkud mohou návštěvníci za nevysoký poplatek vidět celý Beroun.


Rodinný pivovar Berounský medvěd

První zmínky o vaření piva v Berouně se vztahují k roku 1295, kdy král Václav II povýšil Beroun na královské město a měšťanům udělil právo várečné a sladovnické, městu udělil právo mílové. V roce 1872 měšťané postavili společný pivovar, který vařil pivo až do roku 1978, kdy byl jeho provoz zastaven. Po dvacetileté odmlce oživili manželé Mayerovi tradici vaření piva v Berouně a založili rodinný pivovar Berounský medvěd.

Pivovar Berounský medvěd je jedinečný „pivovarský skanzen“ – nabízí zájemcům k prohlédnutí varny piva na přímý otop dřevem. Pivo je zde vyráběno spodním kvašením z tradičních surovin: pitné vody, ječného sladu, hlávkového chmele a pivovarských kvasnic. V zásobě sladu je pivovar soběstatečný – vlastní totiž sladovnu v nedaleké obci Suchomasty. Pivo je spotřebiteli předkládáno jako nefiltrované, kvasnicové s bohatým obsahem vitamínu B.

pivo

Hokejový klub Medvědi Beroun 1933

V roce 1933 byl založen hokejový klub Český lev Beroun. Pod tímto názvem již delší dobu působil také fotbalový klub. V těchto předválečných letech působil v Berouně další hokejový klub SOKOL. Při slučování tělovýchovy byla v roce 1953 založena TJ Lokomotiva Beroun, kde splynuly oba berounské hokejové kluby v jeden oddíl ledního hokeje. Pod Lokomotivou hrál oddíl ledního hokeje až do roku 1993, kdy bylo založeno a zaregistrováno občanské sdružení pod názvem H+S Beroun hokejový klub.

V předválečných letech hrály berounské kluby "Podbrdskou župu". V padesátých a šedesátých letech se hrál v Berouně hokej na úrovni okresu a regionu. V roce 1971 byl uveden do provozu zimní stadion, který byl až do roku 1985 nazastřešený, i když střecha na zimní stadion byla v Berouně již uskladněna, ale byla prodána do Rokycan. V roce 1977 postoupili muži Lokomotivy do 2. NHL, kde hráli pouze dvě sezony. Na třetí pokus se v roce 1993 podařilo berounským hokejistům v baráži o postup do 1. NHL postoupit.

V srpnu 1996 byl klub přejmenován na HC BEROUNŠTÍ MEDVĚDI. Již v lednu 1996 byla zaregistrována akciová společnost BEROUNŠTÍ MEDVĚDI.

Největším úspěchem berounského hokeje se stala sezóna 2003 - 2004, v níž družstvo mužů zvítězilo v základní části první ligy a postoupilo až do finále play-off, kde v pětizápasové bitvě podlehlo jihlavské Dukle.

hokej

Zdroje: Město Beroun, Mevědi Beroun 1933, Berounský Pivovar, Wikipedie, selmy.ursus.cz