Věda v Izraeli

Věda a technologie je v Izraeli jedním z nejrozvinutějších sektorů. Procentuální podíl Izraelců podílejících se na vědeckém a technologickém výzkumu a objem prostředků vynaložených na výzkum a vývoj v poměru k hrubému domácímu produktu, patří mezi největší na světě. Celosvětově se Izrael řadí na čtvrté místo v žebříčku počtu vědeckých publikacích na milion obyvatel. Desetinásobně pak převyšuje celosvětový průměr počtu publikovaných vědeckých článků. Izraelští vědci přispěli svými poznatky k pokroku v oblastech genetiky, medicíny, zemědělství, počítačových technologií,

Technologická zahrada

elektroniky, optiky, strojírenství a dalších hi-tech odvětvích. Izrael je domovem hlavních hráčů v hi-tech průmyslu a má jeho obyvatelstvo je jedno ze světově nejvíce technologicky vzdělaných. V roce 1998 byl Tel Aviv časopisem Newsweek označen za jedno z deseti technologicky nejvlivnějších měst světa. Od roku 2000 je členem evropské organizace EUREKA, která koordinuje výzkum a rozvoj, jeho financování a přeshraniční spolupráci. V letech 2010 až 2011 zastával rotující předsednictví této organizace.

 

Firmy

NICE Systems

NICE Systems

Jde o globální firmu zaměřující se na technologie využívané pro zvýšení obchodní efektivity, prevenci firemní kriminality a zvýšení bezpečnosti. Její produkty jsou využívány přes 25 000 podnikatelskými subjekty ve více než 150 zemích. společnost obchodována na Telavivské burze cenných papírů a je zařazena do indexu TA-25. Zároveň je kótována na burze NASDAQ. Sídlo firmy je v izraelském městě Ra'anana, ředitelem je Ze'evi Bregman. V roce 2010 dosáhla aktiva firmy 1 534 418 000 dolarů a obrat 689 451 dolarů.>Kontrolní balík akcií akcionářů tvoří jen 3,46 % podílu. 8,53 % podílu ovládají institucionální investoři, zatímco zbytek podílu, cca 88 % je volně obchodován.
Ness

Ness Technologies

Ness Technologies je izraelská společnost a celosvětový poskytovatel služeb a řešení v oblasti informačních technologií (IT). Má více než 7 800 zaměstnanců v celkem 18 zemích severní Ameriky, Evropy a Asie. V České republice má zastoupení prostřednictvím společnosti NESS Czech s.r.o. 31. července 2008 oznámila akvizici s českou firmou Logos a.s., jejíchž 100 % akcií zakoupila za 68 milionů $ (při kurzu ke konci července 2008 se jednalo o zhruba 1,043 mld. Kč). V témže měsíci Ness Technologies uzavřela strategické partnerství s druhým největším polským poskytovatelem IT řešení a služeb, společností Sygnity.
Ness

Israel Aerospace Industries

Israel Aerospace Industries (IAI) je izraelská státní společnost a největší izraelský výrobce vojenských a civilních letadel. K roku 2005 měl 14 000 zaměstnanců. Přestože se IAI zaměřuje hlavně na letectví a hi-tech elektroniku, vyrábí rovněž vojenské systémy pro pozemní a námořní složky. Mnoho těchto produktů je vyráběných přesně podle požadavků Izraelských obranných sil, zatímco jiné jsou vyráběny pro zahraniční armády. Po vzniku firmy působil jako její první ředitel Al Schwimmer, který proslul během izraelské války za nezávislost v roce 1948 tajným dovozem tří těžkých letounů z USA přes Portoriko a Azory do Československa, odkud pak byly nasazeny pro potřeby izraelské armády. V čele podniku stál Schwimmer 24 let.

Weizmannův institut věd

Weizmannův institut věd je špičkové vědecké pracoviště, jedno z deseti nejprestižnějších vědeckých pracovišť světa a univerzita ve městě Rechovot v Izraeli. Od ostatních izraelských univerzit se liší tím, že poskytuje pouze postgraduální vzdělání. Institut zaměstnává na 2400 vědců a na izraelské vědecké produkci se podílí 25 %. V roce 2011 označil časopis The Scientist tento institut za nejlepší místo k práci v akademickém prostředí mimo USA.Urychlovač částic ve Weizmannově institutu

Institut byl založen roku 1934 Chajimem Weizmannem (pozdějším prvním izraelským prezidentem) jako Daniel Sieff Research Institute a od 2. listopadu 1949 nese na jeho počest jeho jméno. Předtím než se Weizmann stal prezidentem, působil v laboratořích tohoto institutu jako vědec zabývající se organickou chemií. V současnosti zde studuje přibližně 2 500 studentů a lze zde získat tituly M.Sc. a Ph.D. v oborech: matematika, počítačové vědy, fyzika, chemie, biochemie a biologie, stejně jako v mnoha mezioborových programech.

 

 

Držitelé Nobelových cen

Robert John Aumann (narozen 8. června 1930, Frankfurt nad Mohanem, Výmarská republika) je izraelský matematik, člen americké Národní akademie věd a profesor na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě. Zároveň je hostujícím profesorem na Stony Brook University a je jedním ze zakládajících členů Centra pro teorii her v ekonomii při Stony Brook University. V roce 2005 obdržel Nobelovu cenu za ekonomii za svou práci o konfliktu a kooperaci v analýze teorie her. Cenu sdílí s Thomasem Schellingem.

Robert J. Aumann

Vědecký přínos - Aumannův největší přínos byl v oblasti opakovaných her, což jsou situace, ve kterých se hráči setkávají se stejnou situací znovu a znovu. Aumann byl první, kdo v teorii her definoval koncept korelované rovnováhy (correlated equilibrium), což je druh rovnováhy v nekooperativních hrách, který je flexibilnější než klasická Nashova rovnováha. Dále Aumann jako první zavedl čistě formální úvahu o běžné znalosti v teorii her. Aumann a Maschler použili teorii her k analyzování talmudických dilemat. Byli schopni vyřešit záhadu „problému dělení,“ dlouholeté dilema vysvětlující talmudické zdůvodnění rozdělení dědictví zesnulého manžela jeho třem ženám, a to v závislosti na hodnotě dědictví ve srovnání s jeho původní hodnotou. Tento článek byl věnován jeho synovi Šlomovi, který byl zabit v první libanonské válce, když sloužil jako tankový střelec obrněných jednotek Izraelských obranných sil. Toto jsou některé z témat Aumannovy přednášky s názvem „Válka a mír“: válka není iracionální, ale aby jí mohlo být porozuměno a případně, aby byla vyhrána, musí být vědecky studována studie opakovaných her klade důraz spíše na „teď“ než na „později“ zjednodušené mírotvorství může vyvolat válku, zatímco závody ve zbrojení, důvěryhodné válečné hrozby a možnost vzájemného zničení spolehlivě válce zabrání

Michael Levitt (narozen 9. května 1947 Pretoria) je americko–britsko–izraelský biofyzik a dlouholetý profesor na Stanfordově univerzitě, nositel Nobelovy ceny za chemii.

M. Levitt

Život - narodil se v jihoafrickém městě Pretoria do židovské rodiny, která předtím bydlela v litevském městě Plunge. Na Univerzitě v Cambridgi získal titul Ph.D. v oboru výpočetní biologie. Od roku 1967 vědecky pracoval na Weizmannově institutu věd, kde společně s profesorem Shneiorem Lifsonem a jeho vlastním studentem Ariehem Warshelem s pomocí počítačového modelování zkoumali chování biomolekul. V letech 1980–1989 působil na Weizmannově institutu věd jako profesor chemické fyziky. Pak se stal profesorem strukturní biologie na kalifornské Stanfordova univerzita. V roce 2013 získal Nobelovou cenu za chemii, společně s Martinem Karplusem a Ariehem Warshelem. Je držitelem třech občanství, amerického, britského a izraelského. Polovinu roku žije v Izraeli, kde žije jeho manželka a děti.

Aaron J. Ciechanover (narozen 1. října 1947) je izraelský biochemik specializující se na metabolismus a rozklad bílkovin. Patří mezi přední světové biochemiky a obdržel významná ocenění ve svém oboru, včetně Albert Lasker Award for Basic Medical Research (2000), Izraelské ceny za biologický výzkum (2003) a (společně s Avramem Herškem a Irwinem Rosem) Nobelovy ceny za chemii (2004). Je členem Papežské akademie věd (nominován v únoru 2007). Cienchanover

Život - narodil se v Haifě ještě za dob britského mandátu Palestina, zhruba půl roku před vznikem Izraele. Jeho rodina pochází z Polska a do mandátní Palestiny imigrovala před druhou světovou válkou. Ciechanover získal magisterský titul v roce 1971 a promoval v roce 1974 v Jeruzalémě na Lékařské škole Hadasa. Doktorát z biochemie získal roku 1982 na Technionu (Izraelském technologickém institutu) v Haifě. V současnosti (2010) působí jako profesor na Lékařském a výzkumném institutu Rut a Bruce Rappaportových při Technionu.

© 2014 Martin Řanda