Izraelská literatura

Úvodní stránka

Izraelská kultura

Izraelské sochařství

Izraelské malířství

Zdroje


Izraelští spisovatelé

Literatura (z lat. littera = písmeno) nebo též písemnictví v širším slova smyslu je souhrn všech psaných textů, tj. všech existujících písemně zaznamenaných jazykových projevů lidstva.

Izraelská literatura je psaná převážně hebrejsky a jedná se především o poezii a prózu. Malá část literatury je však publikována i například v arabštině nebo angličtině.

Izraelská literatura je samozřejmě jedním z kulturních zdrojů izraelského národa. Její témata odráží historický vývoj, generace autorů v zakladatelském období a v 50. letech byla inspirována převážně historickými zkušenostmi, zápasem státu o přežití, holocaustem. V 60. letech se objevila nová generace autorů nořící se více do nitra svých hrdinů, vnímající soudobé dění z individuální perspektivy.

Knihám je věnována v Izraeli velká pozornost.Ze zákona je dáno, že dva výtisky všech knih vydaných v Izraeli musí být uloženy do Národní a univerzitní knihovny při Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.

Každoročně se v červnu koná festival Týden hebrejské knihy. Součástí festivalu je veletrh knih, autorská čtení a prezentace izraelských autorů, je zde také udíleno nejprestižnější izraelské literární ocenění – Sapirova cena.

Sapirova cena je izraelská literární cena, která je každoročně udílena za krásnou literaturu.
Skupina porotců, která vybere nejlepší knihu je složena z prominentních spisovatelů. Vítěz je zveřejněn na festivalu Týden hebrejské knihy.
Je pojmenována po Pinchasi Sapirovi, který byl izraelským ministrem financí.

Termín moderní izraelská literatura, resp. izraelské období, se obecně datuje do roku 1948.
Současná literární scéna je dosti rozličná. Mladší generace přinesly spíše kritický pohled, a to nejen na politické uspořádání, ale i na sociální postavení člověka v moderní izraelské společnosti. Sem spadají jak problémy rázu finančního, bezdomovectví a jiné motivy, které lze nalézt snad ve všech literaturách světa, tak i problémy specifičtějšího rázu, jako je přistěhovalectví, které s sebou nese určité kulturní odlišnosti, neznalost či špatnou znalost jazyka i problémy s vlastní identitou nebo nesmyslnými předsudky podloženou zášť či nenávist.

Současnou scénu také do jisté míry formoval masivnější nástup ženských autorek, jež do literatury vnesly nové tematické okruhy, jako např. vztahy mezi matkami a dcerami, dcerami a otci, odlišný úhel pohledu na roli náboženství v běžném životě nebo na oblast života milostného, mateřství, partnerství či stárnutí.

K charakteru současné izraelské literatury obecně patří značná otevřenost a svoboda volby témat i hrdinů, kterými mohou být lidé naprosto obyčejní, lidé výjimeční, lidé nadaní či beznadějně nenadaní, frustrovaní a nezaměstnaní, šťastní a veselí, homosexuálové, heterosexuálové či asexuálové, jinými slovy, co si jen čtenář dovede představit.

IZRAELŠTÍ SPISOVATELÉ

Šmu'el Josef Agnon

(hebrejsky: שמואל יוסף עגנון, rodným jménem Šmu'el Josef Czaczkes; 17. července 1888, Bučač, Halič – 17. února 1970, Jeruzalém) byl izraelský spisovatel původem z Haliče. Ve svém díle čerpal ze starých hebrejských tradic a v roce 1966 mu byla udělena Nobelova cena za literaturu („za jeho vypravěčské umění s hlubokým vystižením charakterů s motivy ze života židovského lidu“). V hebrejštině je znám pod svým akronymem Šaj Agnon.

David Grossman

(hebrejsky דויד גרוסמן,‎ * 28. února 1954, Jeruzalém) je izraelský spisovatel a esejista. Jeho knihy se dočkaly překladu do mnohých jazyků. Za své dílo obdržel několikeré ocenění, mj. Sapirovu cenu roku 2001 za knihu Mít s kým běžet a Bialikovu cenu roku 2004.

Amos Oz

(hebrejsky: עמוס עוז, rodným jménem Amos Klausner; narozen 4. května 1939) je izraelský spisovatel, esejista, novinář a profesor literatury na Ben Gurionově univerzitě v Beerševě. Je nositelem řady ocenění a vyznamenání, včetně Řádu čestné legie, Ceny prince Asturského, či Izraelské ceny.

Josef Chajim Brenner

(hebrejsky יוסף חיים ברנר‎, 11. září 1881 – 2. května 1921) byl v ukrajinské části Ruska narozený spisovatel hebrejsky psané literatury a jeden z průkopníků moderní hebrejské literatury.

Jizhar Smilansky

(hebrejsky: יזהר סמילנסקי, žil 27. září 1916 – 21. srpna 2006) byl izraelský spisovatel, literární vědec, politik a poslanec Knesetu za strany Mapaj a Rafi.

Benjamin Tamuz

(hebrejsky: בנימין תמוז‎; žil 11. července 1919 – 19. července 1989) byl izraelský spisovatel, novinář, umělecký kritik, malíř a sochař. Obhajoval pokojné židovské a arabské soužití.

Etgar Keret

(hebrejsky אתגר קרת,‎ * 20. srpna 1967, Tel Aviv) je izraelský spisovatel. Stěžejní část jeho díla tvoří povídky, věnuje se však také psaní scénářů, poezie, divadelních her a komiksů.

Alona Kimhi

(hebrejsky אלונה קמחי‎, *20.června 1963) je izraelská spisovatelka a herečka původem z Ukrajiny.

David Grossman

Amos Oz

Josef Chajim Brenner

Alona Kimhi

Etgar Keret

Benjamin Tamuz

Šmu'el Josef Agnon

Jizhar Smilansky

Markéta Šejdlová