Izraelská kultura

Úvodní stránka

Izraelské sochařství

Izraelská literatura

Izraelské malířství

Zdroje

Izrael má díky rozmanitosti své populace nesmírně bohatou kulturu. Izraelská kultura je zcela nový koncept, který vznikl na základě shromáždění z exilu, tedy mísením různých kulturních vlivů v určitém čase ve velmi specifickém prostoru.

Izraelské kulturní prostředí lze stručně charakterizovat jako oblast, na kterou působí různé kulturní a společenské vlivy. Izraelská kultura vznikala z podnětu odlišností jednotlivých židovských diaspor a jejich hostitelských kultur, na základě historické zkušenosti i pod vlivem prostředí, v němž se Izrael jako stát nachází. Spojuje v sobě dva základní protiklady, kterými jsou tradice a snaha o inovaci.

Izrael je jedinou zemí na světě, v níž se život a události odvíjejí podle židovského kalendáře. Práce a prázdniny ve školách se řídí podle židovských svátků a šabat je oficiálním dnem odpočinku.

Jestliže první přistěhovalci do Palestiny s sebou přinášeli kulturu svých původních domovských států i židovských komunit, samotné jejich rozhodnutí odejít do neznáma dalo základ novým formám sebevyjádření skrze umění. Již v jišuvu se tedy začíná vytvářet nová kulturní scéna, která reflektuje nesporný fakt: a to že ačkoli židé hovoří o návratu do vlasti a sjednocení roztroušeného národa, ve skutečnosti vytvářejí zcela nový národ. Tento trend se samozřejmě prohloubil s oficiálním vyhlášením státu a s masivním přílivem přistěhovalců z různých částí světa.

Proces utváření izraelské kultury zdaleka nekončí, do společenské mozaiky státu přibyly nové a kulturně výrazné prvky, přistěhovalecká vlna z bývalého SSSR a příchod etiopských židů. Na izraelskou kulturu měla vliv i početná arabská menšina, a to zejména v oblastech architektury, hudby nebo kulinářství.Kromě toho se samozřejmě izraelská kultura sama dále vyvíjí a rozvíjí.

Na pomezí literatury a hudby se pak nachází poezie, těžící z úspornosti, ale významové bohatosti moderní hebrejštiny.

Markéta Šejdlová