IZRAELSKÝ DESIGN A MÓDA

Studio Yaron Tal

Rimon Design House

Dafna Aizenberg

rastr Ron Arad je izraelský průmyslový designér narozený v Tel Avivu, který dnes žije ve Spojeném království. Vlastní designérskou a architektonickou firmu Ron Arad Associaties sídlící v Londýně.

Talentu v oblasti grafiky zdědil po svých rodičích dost. Matka byla malířka a otec sochař, přičemž oba se ještě věnovali fotografování.
Vystudoval Becalelovu akademii umění a designu v Jeruzalémě a pokračoval studiem na Architectural Association School of Architecture v Londýně. Jelikož asi neměl studia nikdy dost, byl i akademicky činný. Ve Vídni byl profesorem designu na Hochschule für Angewandte Kunst a poté vedl 12 let katedru produktového designu na Royal College of Art.
Jeden z jeho mnoha návrhů je například polička Bookworm z roku 1994, která se ještě v roce 2011 vyráběla italskou značkou Kartell, nebo lustr pro společnost Swarovski. Vedle své omezené studiové práce se zabývá spíše návrhy pro přední mezinárodní společnosti jako jsou právě Kartell, Vitra, Moroso, Fiam, Driade, Alessi, Capellini, Cassina, WMF, Magis a jiné.
Ronovo experimentování s možnostmi materiálů jako je ocel, hliník nebo polyamid a radikální pojetí formy a struktury nábytku ho staví do čela současného designu a architektury. Jeho díla jsou vystavována v řadě světových muzeí a galerií.

V roce 2010 se podílel na stavbě muzea ve městě Cholon, Design Museum Holon. Je to vůbec první izraelské muzeum určené pro výstavy věnované perlám designu. Hlavním cílem DMH je inspirovat ať už různé výtvarně zdatné komunity nebo i širokou veřejnost. Za tímto účelem pořádá každý rok pestrý program, který seznamuje společnost s tím, jak velkou roli v našich životech hraje design a umění. Doposud se zde objevilo všechno od nejrůznějších konstrukcí a jiných instalací, přes ocelové kloboučky až po výstavy kol či motocyklů.