Historicky druhý výměnný pobyt v Izraeli

Jaro na prosluněné pláži Mrtvého a Středozemního moře! To je sen, který se splnil skupině sextánů. Od 15. do 19. dubna jsme navštívili izraelské přátele ze školy Kfar Galim, Hof Hacarmel  nedaleko Haify.

V Izraeli jsme prožili několik dní v době, kdy tento stát slavil své 70. narozeniny. Svou nezávislost vyhlásili Izraelci 14. května 1948, letos si však výročí založení státu připomínali 19. dubna. Podle židovského lunárního kalendáře byla Deklarace nezávislosti přečtena 5. dne měsíce ijar roku 5708, který letos vyšel na 20. duben gregoriánského kalendáře. To byl pátek, (večer začínal šabat), proto Izrael slavil Den nezávislosti o den dříve, tedy 4. ijaru 5778 - 19. dubna 2018.

Po prvním večeru stráveném v hostitelských rodinách jsme vyjeli na první výlet k Mrtvému moři. Po dlouhé, klimatizované cestě jsme vystoupili na horkém, vlhkém, ale příjemném pobřeží „jezírka,“ které si říká Mrtvé moře, před nímž nás Izraelci varovali – pozor JEN 20 minut, jinak je koupání nezdravé… Voda byla teploučká, nadnášela a nijak nám neublížila.  Cestou zpět jsme se zastavili v Jeruzalémě. U zdi nářků každého přechází humor. Přistupovali jsme k ní s pokorou, vložili jsme do ní smotek papíru s načmáraným přáním v pevné důvěře v její sílu.

Na dalším programu byla Haifa, přístavní město „evropského střihu“ s řadou zajímavých míst: Bahajské zahrady, Madatech – izraelská „techmánie“, karmelitánský klášter Stella Maris. A ještě drúzská vesnice!

Ve škole jsme se zúčastnili oslav 70. výročí země. Školní slavnost, několik studentů zazpívalo, učitelé promluvili, bývalí absolventi, nyní vojáci základní vojenské služby kladli věnce. Prožíváme tak trochu šok – květiny za spolužáky, kteří v minulých letech padli při obraně vlasti. Mladší kamarádi čtou jejich jména, učitelé i ostatní žáci sklánějí hlavy. Svoboda a bezpečnost země je tvrdě vykoupena. Na závěr všichni zpívají státní hymnu, která nám tolik připomíná Smetanovu Vltavu.

Odpoledne si na pláži spálíme záda. Dubnové odpoledne je poklidné, slunce svítí, moře šumí.

Večer všichni vyrážejí do ulic. Všude jsu postavena větší či menší jeviště a z nich se ozývá hudba, rytmus, lidé tančí či podupávají. Děti, až po nejmenší batolata nejdou spát a dožadují se světélkujících balónků a hraček.

Čtvrtek 19. dubna je vyhrazen rodinnému programu. Relax, grilování na pláži, koupání…menší výlety. V poledne nám nad hlavami bouří bombardéry, stíhačky … vojenská přehlídka izraelských leteckých sil nad celou zemí. Nad velkými městy stíhačky předvádějí leteckou show!

Naše letadlo mělo zpoždění, pilot si „odpustil“ ukázky extrémní pilotáže a dovezl nás bezpečně do Prahy.

Tak na viděnou za rok!

Přečtěte si docela zajímavý článek:

autor: polednikova / vloženo: dub 30, 2018