Léta strachu a naděje aneb celorepubliková dějepisná soutěž v Chebu

Výstižný název pro historickou soutěž, jejíž téma se týkalo československých dějin v období od roku 1949 do roku 1968. Souboj historických znalostí se odehrál 23. 11. 2017 v Chebu mezi 75 nejlepšími slovenskými a českými gymnázii.

Za ostrého dohledu 16 renomovaných historiků, prof. Ing. Jiřího Drahoše, předsedy Senátu PČR Milana Štěcha, náměstka ministra školství ČR Mgr. Jaroslava Fidrmuce a dalších významných osobností pilně vyplňovalo testy 225 studentů. Účast těchto hostů dokládá prestiž chebské soutěže.

I my prožívali strach, abychom neudělali našemu gymnáziu ostudu, a zároveň naději, že uspějeme. Což se nám podařilo, neboť jsme obsadili 12. místo. Bohužel malá záměna křestního jména čs. cyklisty Jana Smolíka, vítěze Závodu míru v roce 1964, nás připravila o 8. místo. I toto je dokladem, že konkurence je ohromná, stačí malá chybička a už se propadnete o několik příček níže. Přesto 12. místo považuji za velký úspěch a za to děkuji Petru Pohlovi, Martině Kopecké (oba ze 4. B) a nováčkovi Martinu Spoustovi (ze sexty). Stálo je to mnoho času, museli prostudovat stovky stránek odborných publikací a k tomu ještě několik desítek hodin brouzdat po internetu, aby si vyhledali portréty osobností této etapy našich dějin.

Přestože byla tato trojice úspěšná, musí nastat generační výměna (jako ve sportu), neboť dva z našeho týmu budou své studium na gymnáziu končit. Věřím a doufám, že se najde adekvátní náhrada a že nastanou léta splněných nadějí...

autor: benesova / vloženo: lis 27, 2017