Dětská vědecká konference

"V pátek 4.11. jsem opět po roce vyrazil na Dětskou vědeckou konferenci v Praze na Přírodovědecké fakultě UK, kterou pořádají Přírodovědci.cz a partnerem je Nadační fond Neuron na podporu vědy" - říká Marek Brousil. Marek je v letošním školním roce studentem kvarty. Video s Markovou přednáškou je tady: https://www.youtube.com/watch?v=Oq8FuuoQN8w.

Nadační fond  Neuron umožnil Markovi i exkluzivní účast při operaci v útrobách vepře v plzeňském Biomedicínském centru Univerzity Karlovy.

Marek na moji žádost zpracoval své postřehy z Vědecké konference i operace vepříka.

Vědecká konference

V pátek 4.11. jsem opět po roce vyrazil na Dětskou vědeckou konferenci v Praze na Přírodovědecké fakultě UK, kterou pořádají Přírodovědci.cza partnerem je Nadační fond Neuron na podporu vědy. Bylo na výběr z nejrůznějších seminářů. Zvolil jsem si seminář o forenzní genetice, kde jsme se učili, jak ze slin izolovat DNA. Pak jsem měl možnost shlédnout spoustu pěkných prací vědou zaujatých juniorů z nejrůznějších oblastí: živá příroda, chemie, matematika, hi-tech atd. Sám jsem přišel prezentovat svou práci zabývající se endodermis v kořenech výtrusných rostlin. I když se mi přednáška docela povedla, konkurence v kategorii 15-18 let byla veliká. Přestože jsem se neumístil „na bedně“, do příštího roku můj výzkum bude zas o kus dál a pojedu to zkusit znovu!

Kterak botanik vepře operoval

„Tak Marku, teď se převlečte tady do těch kalhot a trička. Dál už je sterilní zóna a tam by se nemělo v oblečení z venku,“ řekl mi přívětivý pan doktor Liška podávaje mi zelené lékařské oblečení. Do Plzně do Biomedicínského centra Univerzity Karlovy jsem se přijel podívat na operaci prasete (prasata se na medicíně operují, protože jsou dostupná a celkem podobná člověku). Říkal jsem si, že tam určitě budu stát za takovým tím sklem a budu si dělat zápisky a pozorovat, jak se to dělá. Netušil jsem však, že za pár minut už budu stát přímo na sále v plášti a rukavicích a že se samotnou operací budu dokonce pomáhat! Hned po tom, co jsem se oblékl do sterilního, jsem již stanul na operačním sále spolu s panem doktorem, instrumentátorem a s jedním studentem medicíny. Za úkol bylo vyndat z prasete játra pro vytvoření preparátu. Začali jsme tedy operovat, držel jsem střeva tak, aby se nepletla panu doktorovi pod ruce, když pomalu játra odděloval. Je to opravdu moc zajímavý pocit mít ruce uvnitř uspaného prasete a cítit jeho teplo a tep srdce, rozhodně je to úplně jiné, než moje botanika. Operace byla dlouhá, ale nakonec se nám povedlo játra úspěšně vyjmout a uchovat pro další použití. Pak jsme prase řízeně utratili - nechali jej vykrvácet, je to nejšetrnější způsob. Měl jsem přitom za úkol odsávat krev z břišní dutiny, aby netekla po zemi. Celý den byl moc zajímavý, a doufám, že se sem budu moci ještě někdy podívat. Budu si však muset načíst anatomii, abych lékařům více rozuměl a věděl, kde se co nachází. Moc děkuji lidem z NF Neuron, že mi tuto návštěvu zde domluvili. A kdo ví, třeba ze mě bude jednou chirurg!

Další zajímavosti z Vědecké konference:

V Markově kategorii vystoupil se svým výzkumem biochemik J. Blaha, který získal cenu od Neuronu před dvěma lety - přednáška o karbonické anhydráze, to stojí za shlédnutí: https://www.youtube.com/watch?v=yzR_LGHjsao

A jako vyučující matematiky mě  ohromil  letošní vítěz Neuronu, čtrnáctiletý Jiří Močkoř, matematik: https://www.youtube.com/watch?v=ZsLn2Q8LO0w

autor: stepnickova / vloženo: lis 22, 2016