Molekulová fyzika a termika na MFF UK

Ve středu 19. října navštívila sexta spolu se zájemci z 2.A a 2.B Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy. Jak napovídá název přednášky Experimenty z molekulové fyziky a termiky pro střední školy, cílem exkurze bylo pomocí různých pokusů rozšířit ( a také ucelit ) studentům učivo termodynamiky.

Po krátkém teoretickém úvodu začalo experimentování. Postupně přišly na řadu pokusy potvrzující kinetickou teorii látek, pokusy s teplenou vodivostí a roztažností, princip tepelného stroje a chladničky a mnoho dalších pokusů. Na závěr si nechali přednášející to nejlepší – experimentování s plasty. Pomocí fritézy nám předvedli legendární scénu z filmu Pelíšky – plastovou lžičku ponořenou právě do fritézy s horkým olejem ( efekt byl úplně stejný ).

Své experimentování doprovázeli přednášející také řadou zvídavých otázek. Spolu s Mgr. Petrou Proškovou, která tuto akci naplánovala, musíme naše studenty pochválit –  předvedli nejen velmi dobré znalosti z molekulové fyziky, ale také správně usuzovali na vývoj a výsledek daných pokusů.

autor: skodova / vloženo: říj 19, 2016